Αρχική|Επικοινωνία
Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής Print

Από το βιβλίο “Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής” της Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου των Λ. Αδαμόπουλου κ.ά., έκδοση 2013.

Κεφάλαιο 1 Διαφορικός Λογισμός

Παρ. 1.1. Συναρτήσεις.
Παρ. 1.2. Η έννοια της παραγώγου.
Παρ. 1.3. Παράγωγος συνάρτησης
Παρ. 1.4 Εφαρμογές των Παραγώγων, χωρίς το κριτήριο της 2ης παραγώγου.

Κεφάλαιο 2 Στατιστική

Παρ. 2.1 Βασικές έννοιες
Παρ. 2.2 Παρουσίαση Στατιστικών Δεδομένων, χωρίς την υποπαράγραφο "Κλάσεις άνισου πλάτους".
Παρ. 2.3 Μέτρα Θέσης και Διασποράς, χωρίς τις υποπαραγράφους "Εκατοστημόρια", “Επικρατούσα τιμή” και "Ενδοτεταρτημοριακό εύρος".

Κεφάλαιο 3 Πιθανότητες

Παρ. 3.1 Δειγματικός Χώρος-Ενδεχόμενα.
Παρ. 3.2 Έννοια της Πιθανότητας.

Παρατηρήσεις

Η διδακτέα-εξεταστέα ύλη θα διδαχτεί σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας.
Τα θεωρήματα, οι προτάσεις, οι αποδείξεις και οι ασκήσεις που φέρουν αστερίσκο δε διδάσκονται και δεν εξετάζονται.
Οι εφαρμογές και τα παραδείγματα των βιβλίων δεν εξετάζονται ούτε ως θεωρία ούτε ως ασκήσεις. Μπορούν, όμως, να χρησιμοποιηθούν ως προτάσεις για τη λύση ασκήσεων ή την απόδειξη άλλων προτάσεων.
Οι τύποι 2 και 4 των σελίδων 93 και 94 του βιβλίου «Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής» θα δίνονται στους μαθητές τόσο κατά τη διδασκαλία όσο και κατά την εξέταση θεμάτων, των οποίων η αντιμετώπιση απαιτεί τη χρήση τους.

Βρείτε μας στο χάρτη

Επικοινωνήστε μαζί μας
Είμαστε στη διάθεση σας κάθε μέρα:
alarm Ωράριο
  Δευτέρα - Παρασκευή
9 - 1μμ και 5 - 10μμ
  Σάββατο - Κυριακή
9 - 1μμ
alarm Διεύθυνση
  Α. Ασπασίας 76-78 Χολαργός
Τ. +30 210 65 12 099
F. +30 210 65 47 322
e-mail. stogiannis@stogiannis.edu.gr
alarm Διεύθυνση
  Α. Ασπασίας 69 Χολαργός
Τ. +30 210 65 19 142

Πανελλήνιες 2018
plus Το Νέο Λύκειο
plus Οδηγός Σπουδών Ενιαίου Λυκείου
plus Βάσεις ΑΕΙ - ΤΕΙ
plus Θέματα 1999-2017
plus Φύλλα Υπολογισμού Βαθμολογίας
plus Πληροφορίες για όλα τα τμήματα
ΑΕΙ - ΤΕΙ
plus WebExam Ενιαίου Λυκείου

Τελευταία νέα

Ξεκίνησαν οι εγγραφές για τη νέα σχολική χρονιά.

28 Αυγούστου οι βάσεις των Πανελλαδικών.

Καθηγητές με ειδική κατάρτιση (Msc, Ph.D, MD) αναλαμβάνουν την προετοιμασία φοιτητών σχολών θετικών επιστημών (πολυτεχνείο, ΑΣΟΕΕ, Πα.πει, καποδιστριακό) για την εξεταστική τους περίοδο.

Υπολογίστε τα μόρια πρόσβασης για κάθε επιστημονικό πεδίο με την εφαρμογή που θα βρείτε εδώ.