Αρχική|Επικοινωνία
Βιολογία Print
Από το βιβλίο ‘’Βιολογία’’ της Γ’ τάξης του Γενικού Λυκείου Θετικής Κατεύθυνσης των Αλεπόρου-Μαρίνου Β., Αργυροκαστρίτη Α., Κομητοπούλου Α., Πιαλόγλου Π., Σγουρίτσα Β., έκδοση 2013

Κεφάλαιο 1

Το γενετικό υλικό

Κεφάλαιο 2

Αντιγραφή, έκφραση και ρύθμιση της γενετικής πληροφορίας

Κεφάλαιο 4

Τεχνολογία του ανασυνδυασμένου DNA

Κεφάλαιο 5

Μενδελική κληρονομικότητα

Κεφάλαιο 6

Μεταλλάξεις

Κεφάλαιο 7

Aρχές και μεθοδολογία της Βιοτεχνολογίας εκτός από την ενότητα "Η παραγωγήτης πενικιλίνης αποτελεί σημαντικό σταθμό στην πορεία της Βιοτεχνολογίας"

Κεφάλαιο 8

Εφαρμογές της Βιοτεχνολογίας στην Ιατρική» εκτός από τις ενότητες "Εμβόλια" και "Αντιβιοτικά"

Κεφάλαιο 9

Εφαρμογές της Βιοτεχνολογίας στη γεωργία και την κτηνοτροφία

Σημείωση

Στην εξεταστέα-διδακτέα ύλη δεν περιλαμβάνονται:
  • Όλα τα ένθετα - παραθέματα, τα οποία σκοπό έχουν να δώσουν τη δυνατότητα επιπλέον πληροφόρησης των μαθητών, ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους, σε θέματα που αναδεικνύουν τη σχέση της επιστήμης της Βιολογίας και των εφαρμογών της με όλους τους τομείς της κοινωνικής ζωής.
  • Οι χημικοί τύποι, οι οποίοι συνοδεύουν το κείμενο και συμβάλλουν στην κατανόησή του, σε καμία όμως περίπτωση δεν απαιτείται η απομνημόνευσή τους.
  • Όσα αναφέρονται υπό τον τίτλο ‘’Ας ερευνήσουμε …’’, στο τέλος κάθε κεφαλαίου και τα οποία αποτελούν προτάσεις για συνθετικές-δημιουργικές εργασίες των μαθητών.
    Βρείτε μας στο χάρτη

Επικοινωνήστε μαζί μας
    Είμαστε στη διάθεση σας κάθε μέρα:
    alarm Ωράριο
      Δευτέρα - Παρασκευή
    9 - 1μμ και 5 - 10μμ
      Σάββατο - Κυριακή
    9 - 1μμ
    alarm Διεύθυνση
      Α. Ασπασίας 76-78 Χολαργός
    Τ. +30 210 65 12 099
    F. +30 210 65 47 322
    e-mail. stogiannis@stogiannis.edu.gr
    alarm Διεύθυνση
      Α. Ασπασίας 69 Χολαργός
    Τ. +30 210 65 19 142

Πανελλήνιες 2018
    plus Το Νέο Λύκειο
    plus Οδηγός Σπουδών Ενιαίου Λυκείου
    plus Βάσεις ΑΕΙ - ΤΕΙ
    plus Θέματα 1999-2017
    plus Φύλλα Υπολογισμού Βαθμολογίας
    plus Πληροφορίες για όλα τα τμήματα
    ΑΕΙ - ΤΕΙ
    plus WebExam Ενιαίου Λυκείου

Τελευταία νέα

Ξεκίνησαν οι εγγραφές για τη νέα σχολική χρονιά.

28 Αυγούστου οι βάσεις των Πανελλαδικών.

Καθηγητές με ειδική κατάρτιση (Msc, Ph.D, MD) αναλαμβάνουν την προετοιμασία φοιτητών σχολών θετικών επιστημών (πολυτεχνείο, ΑΣΟΕΕ, Πα.πει, καποδιστριακό) για την εξεταστική τους περίοδο.

Υπολογίστε τα μόρια πρόσβασης για κάθε επιστημονικό πεδίο με την εφαρμογή που θα βρείτε εδώ.